Podstatné drobnôstky... zo ženského sveta

Kotol, v ktorom to ustavične vrie

Publikované 24.11.2016 v 00:46 v kategórii Zamyslenia, prečítané: 58x

Príslovia 31, 10-31

Milé žienky,

Možno vám občas prebehne mysľou myšlienka o tom, kde ste už mohli byť, nebyť toho, že ste sa vydali; nebyť toho, že ste ostali doma s jedným, druhým, ...tretím, či štvrtým dieťaťom. Vaša denná rutina spočíva v príprave raňajok, desiatej, obeda a večere, prania, žehlenia, kŕmenia psa a rybičiek, prišívania záplat, kontrolovania domácich úloh, či ukončovania hádok medzi deťmi; mohli by sme to tu vymenovávať ešte veľmi dlho.

Priznávam, z času na čas, toho máme všetky asi plné zuby. Postupne sa dostávame do štádia, kedy deň nemá dosť hodín, aby sme stihli všetko v práci a v rodine. No nič nie je také zúfalé ako to vyzerá, lebo my ženy toho naozaj nielen chceme, ale aj dokážeme stihnúť ohromne veľa. A tak vstávame skoro ráno a líhame si neskoro večer a čas medzitým je vyplnený kolotočom povinností.

Ak sa pozorne začítate do knihy Prísloví 31, získate obraz ženy, ktorá sa nám v mnohom podobá. Prídete na to, že jej opis je bohato prepletený činnostnými slovesami. A aj napriek tomu, že je v neustálom pohybe, ba je veľmi činorodá; stres, zúfalstvo, či nervozita u nej nie je. Svoje povinnosti (ba až nad rámec), ako sme sa dočítali, si plní s gráciou a silou. Je aktívna cez deň, ale aj v noci. Je činorodá na jar, v lete, v jeseni i počas zimy, keď celá príroda spí. A prečo to všetko robí? V čom je jej hodnota, čo ju motivuje a čo ju vedie? V 30. verši sa to dozvedáme: žena, čo má bázeň pred Hospodinom.

1. Jej hodnota nie je v tom, koľko toho odpracuje, čo všetko stihne a aký podá výkon. Jej hodnota je v Bohu. Boh ju miluje takú, aká je. Aj teba Boh miluje takú, aká si, nemusíš byť dokonalá a bez chyby, aby si ťa Boh všimol. On za teba zomrel, aby si ty mohla mať večný život.

2. Jej motivácia je ľúbiť sa Bohu a byť Mu poslušná. Ak má bázeň pred Hospodinom, určite si uvedomuje dôsledky svojho správania a preto sa správa logicky a rozumne.

3. Dôsledok na seba nenechá dlho čakať. Hneď v úvode totiž čítame, že je omnoho cennejšia než perly; srdce jej muža jej dôveruje a nebude mu chýbať zisk; zasluhuje si chválu.


Žena je aktívna a praktická:


- Ešte za noci vstáva a vydáva pokrm svojej domácnosti. Koľko z nás skoro ráno vstáva, aby sme vychystali svoje deti do školy a manželov do práce. V snahe predísť rannému zhonu, pripravíme raňajky a desiatu, skontrolujeme, kto má čo pripravené na oblečenie a doladíme drobné detaily.


- Ani v noci nezhasne jej svieca. Je pravda, že teraz, keď sa nám všade votrela elektrina, tú povestnú sviecu používame len ak zatúžime po štipke romantiky, alebo pri praobyčajnom výpadku elektriny. Avšak táto časť znamená, že ešte aj večer je žena činná, buď pracuje a preto potrebuje svetlo, alebo len bdie. Skrátka nie je v tvrdom spánku, je pripravená kedykoľvek vstať a posluhovať; proste vyštartovať. Zaiste to poznáte, ochorie vám dieťa a pri prvom náznaku kašľa v noci vstaneme a posluhujete svojej ratolesti – čajík, lieky, teplé objatie, láskavé slovo povzbudenia.


- Vysádza vinicu; stará sa o ľan a vlnu; pomýšľa na pole a kupuje ho; obrába pole, zbiera úrodu a spracováva ju; pradie a vyrába plátno a odev (košele, opasky, prikrývky)


Drahé žienky, sme priam neutíchajúcim dynamom; kotlom, v ktorom to ustavične vrie. Neustále máme nutkavú túžbu niečo robiť, vyrábať, vyšívať, nakupovať, vyrábať darčeky, dečky, štrikovať a šiť, maľovať a dekorovať, pestovať a chovať, vypekať a vyvárať, hostiť a plánovať, starať sa a obdarovávať, vysádzať i rozmnožovať.

A prečo vám to píšem? Chcem vás len povzbudiť. Rozhodnutie starať sa o svoju rodinu, je jedným zo zásadných rozhodnutí, ktoré ste kedy urobili. Nenechajte si nahovoriť, že dnes sa to už nenosí, že je iná doba, že je čas, aby sa staral každý sám o seba; alebo, že to dokonca nedokážete. Boh nás tak predivne stvoril, že zvládame zľahka viac vecí naraz. Avšak iba s bázňou pred Ním samým, bude každú našu činnosť korunovať pokoj a sila. Bez Neho náš deň – nech sa snažíme akokoľvek – bude len bezduchým náhlením sa za vetrom.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?