Podstatné drobnôstky... zo ženského sveta

Návod na to, ako si udržať dobrú myseľ

Publikované 03.11.2016 v 06:43 v kategórii Zamyslenia, prečítané: 54x

---


Filipským 4, 8-9

Napokon, bratia, upriamte svoju myseľ na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné. Robte to, čo ste sa naučili, čo ste prijali, počuli a videli na mne. A Boh pokoja bude s vami.


Je mnoho vecí, ktoré nevieme. Mnoho, čo len tušíme a vidíme hmlisto. Ale rovnako je aj mnoho praktických rád, ktoré Biblia ponúka pre každodenný život. Predovšetkým je potrebné brať ju ako návod na život; ako inštruktážnu knihu, či tutorial pre používanie seba - človeka. Viete, je to ako keď si kúpite nový mobil a chcete ho využívať práve preto, lebo je skvelý.


Potrebujeme si najprv naštudovať manuál, aby sme boli schopné prístroj dobre používať; najmä tie super špicové vychytávky. Lenže, čo s mobilom, ktorý má všetky možné vylepšenia, ale my ich nepoužívame, lebo nevieme ako?

Takže poďme sa pozrieť na návod, ako si udržať dobrú myseľ. Aj napriek tomu, že naša myseľ neustále pobieha sem a tam, máme sa snažiť upriamiť ju.


Synonymický slovník poskytuje širokú paletu podobných slov, ktoré môžu poslúžiť pre dokreslenie a spresnenie významu: upriamiť pozornosť.

upriamiťsa - usmerniť svoju pozornosť, svoj zrak niekam, obyčajne s cieľom niečo dosiahnuť

zamerať sazacieliť sa: • orientovať sa (usmerniť svoju činnosť istým smerom)

sústrediť sakoncentrovať sa (venovať intenzívnu pozornosť)

• kniž.: upnúť saupäť sa (venovať sústredene svoj záujem na niekoho, na niečo)

• fraz.: obrátiť zrak/pohľad/reč/pozornosť


Žienky, usmernime svoju pozornosť na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné s cieľom obstáť v zápase o dobrú myseľ. Je pre nás dôležitá. Udržiava nás v pohode. Veď my zabezpečujeme to povestné teplo rodinného krbu.

Apoštol Pavol si uvedomoval vplyv myšlienok na život človeka. Čomu ľudia dovolia zaujať svoju myseľ, to bude určovať ich reči a činy. Sú tu dve úlohy, dve výzvy; najprv: UPRIAMTE SVOJU MYSEĽ a ROBTE a Boh pokoja bude s vami.


Mini aktivita na záver:

Skúste popremýšľať a napíšte si k jednotlivým prídavným menám čo zodpovedá ich popisu. Neváhajte sa k tomu zoznamu kedykoľvek vrátiť a dopísať tam ďalšie veci; napr. pravdivé - Boh ma miluje, má so mnou dobré úmysly ...

čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?