Podstatné drobnôstky... zo ženského sveta

Požehnaná domácnosť alebo verná manželka

Publikované 01.11.2016 v 07:40 v kategórii Zamyslenia, prečítané: 58x

Ž 128,3-4 Tvoja žena bude v tvojom dome ako úrodný vinič; tvoji synovia budú okolo tvojho stola ako mladé olivy. Hľa, takto bude požehnaný muž, ktorý sa bojí Hospodina.

Ž 128,3-4

Tvoja žena bude v tvojom dome ako úrodný vinič; tvoji synovia budú okolo tvojho stola ako mladé olivy. Hľa, takto bude požehnaný muž, ktorý sa bojí Hospodina.


Dnes trocha viac o vernosti vo vzťahoch a požehnaní, ktoré Pán Boh zasľubuje.


Vernosť sa teda v súčasnosti vôbec nenosí. Skôr nami hýbe to, že si treba užiť s kým sa dá a hlavne nezáväzne. Médiá nám podsúvajú, že vernosť je nemoderná a zastaralá. A tak sa nielen tínedžeri, ale aj zrelí dospelí nechajú oklamať a vrhajú sa od jedného vzťahu k inému v neutíchajúcej túžbe po šťastí, prijatí, láske s tvrdením, že si predsa konečne zaslúžia niečo viac a niečo lepšie než doteraz mali ... hľadajú niečo, čo sa však už nedá nájsť, pretože sa toho už dávno dobrovoľne zriekli.

Pozrime sa teda na hore uvedené verše a na odkaz, ktorý pre nás Pán Boh pripravil. Začítajme sa spolu do opisu vernosti a požehnania, ktoré rodina môže prežívať. Je potrebné splniť len zopár podmienok. Začnime od konca: Muž, ktorý sa bojí Hospodina. Taký nebude robiť to, čo sa mu zachce, ale bude hľadať Božiu vôľu. Bude hľadať Božie kráľovstvo a všetko ostatné bude mu pridané, aj dobrá žena. To isté samozrejme platí aj o žene; ak bude hľadať najprv kráľovstvo Božie – podľa zasľúbenia: všetko ostatné jej bude pridané, aj dobrý muž.

- Ak chceš mať manžela o akom čítame, takého určite nehľadaj v bare, alebo na diskotéke; takí tam prosto nechodia. Podobne je to s budúcimi manželkami.


Aké požehnanie čaká muža, ktorý sa bojí Hospodina? Manželka ako vinič.


Manželka však nie je hocijaká. Jej ozdobou a cnosťou je VERNOSŤ. Píše sa tu tvoja žena, v tvojom dome, tvoji synovia a okolo tvojho stola. Slovo TVOJ sa na tak krátkom úseku vyskytuje 4x. Prečo asi? Lebo toto je jeden zo stvoriteľských plánov, zapísaný už na samom začiatku Biblie v druhej kapitole 24.verši a znie takto: „Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a priľne k svojej žene a budú jedným telom.“ On by mal opustiť dom svojich rodičov, aby mohol mať svoj dom (ako je to v našom texte) pre svoju rodinu – to jest iné oddelené miesto; odstrihnúť sa od svojej pôvodnej rodiny emocionálne i fyzicky. Aj Nová Zmluva nás nabáda k vernosti, potvrdzujúc to, že sexuálny vzťah s iným človekom je už spojivom trvajúcim navždy. Mt 19,5-6 píše „Preto opustí človek otca i matku a pripojí sa k manželke, i budú dvaja jedno telo, takže už nie sú dve telá, ale jedno. Čo teda Boh spojil, človek nerozlučuj!“


Vinič je spomínaný na mnohých miestach v Biblii. Často symbolizuje plodnosť Gn 49:2, sexuálny pôvab Veľ 7,9-13 a veselosť Sdc 9:13. Aj v našom texte je vinič opísaný ako úrodný, teda plní svoj účel.


Čo by sme o viniči mohli vedieť:

- Množíme odrezkami (z dobrého viniča – dobré odrezky – nový dobrý vinič)

- Rastlina musí mať pri sebe zapichnutý kolík (drevený, železný, bambusový), popri ktorom sa bude tiahnuť a na ktorý sa budú priväzovať jeho výhonky

- Vinič v ďalších rokoch (nielen na začiatku) potom formujeme, čo je veľmi dôležité pre jeho zdravý rast a úrodnosť

- Formovanie viniča – strihanie, zalomovanie koncov, zrezávanie; odstraňovanie výhonkov, ktoré sú vzdialené od starého dreva

- Vinič začína rodiť po troch rokoch a každý rok sa jeho výnosnosť zväčšuje

- Vedenie viniča priväzujeme k opore likom (páskou, špagátom). Pozor, aby sa liko nezarezávalo do viniča, preto je nutné každý rok upevnenie preväzovaťAby sme sa nestratili, poďme naspäť k textu: ...tvoji synovia budú ... ako mladé olivy“.

Určite tu nemáme na mysli len plod, ale mali by sme vidieť strom, ktorý z tej olivy môže vyrásť; strom a jeho ďalšie výhonky – teda nové budúce generácie ľudí. Slovíčko BUDÚ tu má svoj presný význam, z gramatického hľadiska ide o budúci čas. Mladá oliva teda by mohla byť symbolom dlhého budúceho života a úrodnosti. Olivovník totiž začína rodiť až po 50 rokoch – bližšie info znova v poľno-okienku nižšie.


A čo by sme mohli vedieť o olivách (okrem toho, že sa výborne hodia k vínu):

- olivy sú ovocie, chutné a známe

- majú veľmi pozitívne účinky na zdravie (či sú alebo nie sú dozreté)

- olivy zelené a olivy čierne sú ten istý druh. Olivy zelené sú nedozreté olivy čierne

- dozretá oliva má čiernu farbu, ale najčastejšie sa konzumujú práve zelené, nedozreté olivy.

- olivy zelené najčastejšie kupujeme bez kôstky, táto kôstka je tvrdá a nejedlá

- olivy sú plody zo stromu olivovníka. Tento strom má rád suché, kamenisto – piesočnaté pôdy s nízkym obsahom živín. Olivovníky rastú veľmi pomaly a dožívajú sa vysokého veku. Tieto odolné stromy zvládajú tropické horúčavy, suchá ba aj požiare. Olivy majú hlbokú koreňovú sústavu, vďaka ktorej zvládnu skoro každú nepriaznivú podmienku. Zálievku nepotrebujú skoro žiadnu, vyhovujú im suché pôdy. Je to suchomilná rastlina. Vypestovať si olivovník nebude až také ťažké, ale buďte si vedomý toho, že prvé plody začínajú olivy rodiť až po 50tom roku svojho života… Ak máte toľko času, nech sa páči.


Poďme si to teda zhrnúť:

1. Požehnaná je domácnosť, ktorá je ukotvená v Bohu.

2. Verná manželka ako vinič

3. Synovia ako mladé olivy


Vinič a olivovník sa v SZ často nachádzajú spolu (napr. Ex 23,11). Obidve rastliny dokážu žiť dlho a ich produktmi sú víno a olej, ktoré zohrávali kľúčovú úlohu v životoch ľudí.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?