Podstatné drobnôstky... zo ženského sveta

Rola starších žien I. (Títovi 2,3)

Publikované 24.10.2016 v 20:45 v kategórii Zamyslenia, prečítané: 48x

Títovi 2, 3-5 Takisto staršie ženy nech sa správajú, ako sa patrí na svätých, nech neohovárajú, nech nie sú zotročené mnohým vínom, nech učia to, čo je dobré,


ROLA STARŠÍCH ŽIEN


Títovi 2, 3

Takisto staršie ženy nech sa správajú, ako sa patrí na svätých, nech neohovárajú, nech nie sú zotročené mnohým vínom, nech učia to, čo je dobré, ...


Poďme si to teda rozmeniť na drobné:


Charakteristika

           Staršie ženy

Čo robiť:

           Čo nerobiť:

Správať sa, ako sa patrí na svätých

           Neohovárať

Učiť mladšie ženy čo je dobré

           Nenechať sa zotročiť vínomStaršie ženy


  Najprv by sme si teda mohli povedať kto je starší človek, aké má kvality. Určite sa zhodneme na tom, že je to prinajmenšom osoba fyzicky dospelá. Za dospelých nás zákon vyhlasuje od 18 roku života. Avšak my sa chceme pozrieť na staršieho človeka. Predpokladajme, že takýto človek je už ekonomicky nezávislý, citovo zrelý jedinec; má stabilizované normy správania aj myslenia („zažité, zabehané chodníčky“), je schopný prevziať zodpovednosť a je vedomý si svojich práv ale aj povinností a na základe toho koná a je schopný ovplyvňovať svet okolo neho a jasne prejaviť svoj svetonázor.

 

  A čo znamená pojem „staršia žena“? Ak berieme do úvahy prvotný význam slova staršia, určite sa budeme baviť o veku človeka. Je to žena, ktorá už má niečo za sebou, má isté životné skúsenosti, musela už učiniť závažné rozhodnutia, zažiť prvé výhry i prehry, úspechy i sklamania. Ak sa zahľadíme hlbšie do biblického textu, môžeme definovať staršiu ženu ako tú, ktorá už má svoju vlastnú rodinu, je manželkou a možno matkou; má teda isté postavenie v spoločnosti a nie je už zodpovedná len sama za seba, ale aj za chod svojej domácnosti, za to, akým dojmom pôsobí navonok, aby ...“slovo Božie nebolo vystavené rúhaniu“, aby nebola zlým príkladom.


  Vráťme sa teda k nášmu textu, kde je súpis vecí, za ktoré sú zodpovedné staršie ženy.

          1. správať sa ako sa patrí na svätých...

          2. neohovárať

          3. nenechať sa zotročiť mnohým vínom

          4. vyučovať mladšie ženy v tom, čo je dobré,...


  Už samotný začiatok patrí Bohu – sväté správanie. Po hlbokom duchovnom začiatku, nasleduje naša telesnosť. Pozor!!!! Kde inde v Biblii nájdete lepší dôkaz toho, že náš Boh nás dôkladne pozná? Veď napomenutie, aby sme neohovárali, je pre zrelé ženy asi absolútny top. Ktorá z nás s tým z času na čas nemá problém? Len si nahliadnime do svojho vnútra a buďme k sebe úprimné. Zatiaľ čo mladšie ročníky ženského pokolenia bojujú s neustálym porovnávaním sa, my staršie to už máme za sebou....na všetko máme názor, ktorý je samozrejme najlepší a keď k tomu pridáme našu neutíchajúcu túžbu po zdieľaní informácií, pohroma na seba nenechá dlho čakať. Ak tento ženský mix nepodrobíme prvému bodu a to ...správať sa, ako sa patrí na svätých, nedopadne to dobre. Ani tajfún vo svojej najväčšej sile nie je schopný spôsobiť toľko škôd ako ženský jazyk, keď ho nevydáme do správy Duchu Svätému.


  Ďalšie napomenutie pre staršie ženy je, aby sa nenechali zotročiť mnohým vínom. Poďme sa pozrieť na jednotlivé slová: nenechať sa, zotročiť, mnoho a víno. Začnime od konca, teda vínom. V 1.Timoteovi 5,23 sa píše: „Nepi už iba vodu, ale pre svoj žalúdok a časté choroby užívaj trochu vína.“. takže víno samé o sebe nie je zlé. Je dokonca považované do istej miery za liek. Pre všetkých info-chtivých, pripájam odkaz na článok Víno ako liek. Vcelku zaujímavé čítanie; nezabúdajte však na fakt, že ak vás bolí hlava nezhltnete naraz celé balenie paralenu...rovnako pristupovať k vínu, a takto sa hneď dostávame k druhému slovu mnoho. Vychádzajme zo základnej kuchynskej rady: všetkého veľa škodí. Ak presolíte polievku, nikto ju jesť nebude, ba dokonca ani pes. Ak dáte do omáčky príliš veľa chilli, môžete sa tváriť ako len chcete, výsledok je ten, že je nejedlá a skončí podobne ako presolená polievka. Ak to preženiete s cukrom, rozbolí vás žalúdok, a prinajhoršom budete zvracať. Ak to však prepísknete s vínom, dôsledky nemusíte znášať len vy. Okrem bolenia hlavy, zvracania a iných nepríjemných fyzických sprievodných javov, je potrebné byť pripravený na to, že so stúpajúcou hladinou alkoholu v krvi, žena stráca akékoľvek zábrany – telesné i duševné.


„...Ženy sa stávajú celkom nezávislé, sú vzdelanejšie, ambicióznejšie, zastávajú vedúce funkcie. Samozrejme, že chcú byť aj manželkami a matkami. To kladie veľké nároky na ich psychiku a vytvára priestor pre problémy a konflikty, ktoré môžu byť základom pre rozvoj závislosti. Keďže alkohol je legálny a všade dostupný, je pre ženy drogou číslo jeden. Podľa niektorých údajov je v súčasnosti pomer závislých žien k závislým mužom 1:3. Alkoholizmus žien má všeobecne väčší negatívny dopad na zdravie ženy, jej rodinu a deti, preto je aj spoločnosťou menej tolerovaný a závislé ženy sú väčšmi odsudzované než muži...“ (http://www.infodrogy.sk/ActiveWeb/c/3625/dopad_alkoholu_na_zensky_organizmus.html)


  Jedna z najstarších foriem otroctva sa volá závislosť. Závislosť od alkoholu u žien je vážny problém a má stúpajúcu tendenciu. Na jednej strane hľadáme nezávislosť od všetkého. No napokon sa zložíme pod tlakom, ktorý nezvládame, lebo preberáme mužské úlohy, na ktoré sme neboli stavané, a vrháme sa do závislosti na alkohole, namiesto toho, aby sme sa vrhli do závislosti na Bohu neuvedomujúc si (prípadne si to ani nechceme pripustiť my moderné ženy), že toto je jediná závislosť, ktorá oslobodzuje. Uvoľnenie tlaku hľadáme pri pohári vína a zabúdame, že sme vyzývané k tomu, aby sme sa nenechali zotročiť. Nemáme sa otroctvu (akémukoľvek) vydať dobrovoľne. Sme príliš vzácne. Sme milované Bohom. Princezné, kňažné, nádherné Božie stvorenia.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?