Podstatné drobnôstky... zo ženského sveta

Rola starších žien II. (Títovi 2,4-5)

Publikované 25.10.2016 v 22:20 v kategórii Zamyslenia, prečítané: 46x

Staršie ženy... nech učia to, čo je dobré,4 aby viedli mladšie ženy k rozumnosti, aby milovali svojich mužov a deti,5 aby boli uvážlivé, čisté, aby sa starali o domácnosť, aby boli dobré, poddané vlastným mužom,...

Staršie ženy... nech učia to, čo je dobré,4 aby viedli mladšie ženy k rozumnosti, aby milovali svojich mužov a deti,5 aby boli uvážlivé, čisté, aby sa starali o domácnosť, aby boli dobré, poddané vlastným mužom,...V prvej časti sme si rozobrali to, čo nemáme robiť. Pozrime sa teraz na to, čo robiť máme. Biblia nám poskytuje veľmi konkrétne body, nie len hmlistú predstavu toho, čo je dobré. Dobré je viesť mladšie ženy k rozumnosti. Dobré je viesť ich k tomu, aby milovali svojich manželov a deti. Dobré je, aby mladšie ženy boli vyučované v tom, ako byť uvážlivé, čisté; ako sa starať o domácnosť; byť dobré a poddané svojim manželom. Za týmito etickými princípmi, je vidieť Pavlov záujem o to, aby život kresťanov nebol na prekážku, ale naopak slúžil na šírenie evanjelia.


Nech učia a nech vedú

Boh nás vsadil do vzťahov a v tých vzťahoch sa máme navzájom viesť a vyučovať. Keď premýšľam nad významom slova „viesť“, napadá mi tento obraz: mamka, ktorá drží za ruku svoje dieťa a vedie ho po ceste. Viesť tu znamená ísť spolu; povzbudzovať, motivovať a inšpirovať (keď sa zdá cesta pridlhá). A popri tom to dieťa vyučuje (alebo poučuje), čo má robiť, kam má ísť, a tak ďalej a tak ďalej. Bez zbytočnej nadradenosti. Kráča spolu s ním, nesmeje sa mu, nie je škodoradostná, ak sa niečo nepodarí...to matkino vedenie je láskavé.


Vychádzajme z toho, že pokyn pre staršie ženy je, aby učili mladšie ženy (tomu, čo je dobré). To znamená, že všetky tie veci, ktoré sú vo 4. a 5. verši vymenované sa dajú naučiť. Je potrebné však tomu venovať cielený výcvik a precvičovanie ako v škole. Byť rozumná, uvážlivá (nie impulzívna), poddaná vlastnému manželovi...to sa dá, nie je to mission impossible. Ak sa niečo dá naučiť, tu už neobstojí žiadna novodobá výhovorka – chcem si užívať, dosť bolo rozvahy, mladá som len raz, aj ja chcem žiť tak ako ženy z telenoviel. Nezmysel. Neverte tomu. To všetko je obrovská diablova lož. Ten, čo nás stvoril, predsa vie, čo je pre nás najlepšie. V Ňom máme všetko, stačí Mu len uveriť a postaviť sa na Jeho pravdy.


Ďalšia skvelá vec je, že ak máme mladšie ženy niečo učiť, musíme to my samé najprv ovládať; musíme také reálne byť. Ani do školy nepríde učiteľ, aby učil deti španielčinu, no sám z nej neovláda ani slovo. Na tú lož by mu deti veľmi rýchlo prišli a tam by ako učiteľ skončil. Rovnako je to s nami. Spomínané zručnosti zo 4. a 5. verša musia byť prirodzenou súčasťou nášho života. Staršie ženy teda musia byť zákonite živým reálnym vzorom/príkladom toho, že takto podľa Božích požiadaviek a usmernení sa žiť dá.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?