Podstatné drobnôstky... zo ženského sveta

Súca žena vo vzťahoch

Publikované 08.12.2016 v 07:42 v kategórii Zamyslenia, prečítané: 65x

(Príslovia 31, 10-31)
Dnes si poodkryjeme tému ľudských vzťahov v Chvále súcej ženy.  Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že súca žena je jedinou spomenutou osobou, nie je tomu tak. Tých osôb je tu hneď niekoľko; pozrime si priložený zoznam:

- muž – duchovné vedenie, spravuje svoju rodinu po duchovnej stránke, mysliteľ, teoretik, je zodpovedný za duchovné vedenie a rast svojej rodiny; vchádza do nových vecí, do neprebádaných končín a pomenováva nové veci a javy

- žena je vyobrazená ako praktik, fyzicky vykonáva; žije pre budúce veci, myslí dopredu, plánuje; pri jej opise je použitých plno činných slovies

- synovia (mn.č. – teda minimálne dvaja) – sú znakom požehnania a budúcnosti, nová generácia, zabezpečujú pokračovanie rodu

- služobné (mn.č. – teda minimálne dve)

- bedár / chudobný


Je tam manžel, ktorý stojí na čele rodiny a v rámci tejto biblickej pasáže je hneď prvou spomenutou osobou. Aj to naznačuje, že vzťah medzi mužom a ženou v manželstve je unikátny a dôležitý. Sú jedným, preto ak hovoríme o nej, nesmieme obísť jeho a platí to aj naopak; ak hovoríme o ňom, neodídeme bez zmienky o nej. Ona je jeho neoddeliteľnou súčasťou a rovnako to platí aj naopak.


O mužovi sme si už v inej stati povedali, že jeho hlavou je Kristus. Takže keby sme si mali načrtnúť základnú schému vzťahov, vyzeralo by to asi takto: Boh – muž – žena – deti. Zaujímavé je, že rodina, ktorá tam vznikla, nie je uzavretou jednotkou a to, čo má nezhromažďuje iba pre napĺňanie svojich vlastných potrieb. Život pulzuje vnútri tejto jednotky, ale aj navonok. Fungujú tu vonkajšie sociálne väzby a žena vystupuje nielen ako spravodlivá, ale aj štedrá. Dáva nielen podľa zásluh, ale aj viac; nielen komu čo patrí (služobné – pokrm a čo im patrí), ale aj veci navyše (otvára svoju dlaň bedárovi a ruky vystiera k chudobnému). Očividne pestuje vzťahy s okolím a požehnanie, ktoré sa spomenutej rodine dostáva, prúdi smerom von. Táto praktická láska je znakom živého kresťana/kresťanky.


Ešte sa zastavím pri slove „štedrá“. Pravdepodobne po prečítaní 20. verša, kde sa píše: ...otvára svoju dlaň bedárovi a ruky vystiera k chudobnému ... budeme opísanú ženu definovať ako súcitnú, alebo dobrotivú. Cielene som však použila slovo „štedrá“, lebo to viac ako iné vystihuje fakt, že nie je lakomá, nezhromažďuje len pre seba a svoju rodinu, ale nezištne dáva tam, kde je to potrebné.


Ach, ženy, aký veľký boj niekedy zvádzame so samými sebou? S vecami, ktoré máme; s vecami, po ktorých túžime. S tým, čo by sme ešte mohli dokúpiť, naložiť, doložiť, doniesť. Zhromažďujeme, kopíme a zásobujeme... Naša domácnosť nie je dvojmo, ale aspoň šestormo zaoblečená. My však stále nemáme dosť. Ešte takú dečku, ešte taký kožúšok. Och a aké krásne topánky mali v tamtom obchode a tá kabelka, keby som ju len mala atď. Skutočne všetky tie veci potrebujeme? Nechajme sa inšpirovať opisom súcej ženy a otvorme svoje dlane, vystrime svoje ruky smerom k bedárovi i k chudobnému. Otvorme svoje rodiny, svoje srdcia, aby v nich lakomstvo nemalo miesto. Až vtedy začneme zažívať požehnaný čas aj my, aj naše okolie. Až vtedy, keď naše srdce nebude pripútané k veciam, ale k Bohu, ktorý štedro a hojne dáva. Cez statky a majetok nevedie cesta do kráľovstva Božieho; tadiaľ nevedie cesta ani k pokojnému a radostnému srdcu. Boh nám pomáhaj, aby sme boli dobrými a vernými správkyňami toho, čo nám bolo zverené.

Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • janka 08.12.2016 v 08:59 áno súhlasím s uvedeným, ja som sa zbavila zbytočností v domácnosti , nové veci kupujem po dôkladnej úvahe. dieťa darovalo nepoužívané hračky deťom z detského domova, oblečenie nepoužívané a už malé sme darovali deťom v neúplných rodinách a dali do zberu....je to len otázka priorít.


 • janka 08.12.2016 v 09:01 podľa možnosti podporujeme rodinu, ktorej mama je momentálne v kóme po dopravnej nehode a manžel zostal s tromi malými deťmi sám.


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?