Podstatné drobnôstky... zo ženského sveta

Toľko rôznych ciest

Publikované 13.02.2017 v 16:38 v kategórii Úryvky z knihy, prečítané: 84x

----
Časté mýty o dverách

Jeden z najzničujúcejších mýtov o Bohu je, že je podobný riaditeľovi veľkej korporácie. Má toľko práce s chodom svojho impéria, že aktivity niekoho takého prostého a bezvýznamného, ako som ja, nesmú byť predmetom Jeho pozornosti. Podľa takéhoto myslenia verím, že existujú duchovní velikáni, ktorí zažívajú veľké dobrodružstvá s nebeskými dverami, ale nemôžem očakávať, že niečo podobné sa stane aj mne. Moja viera nie je taká veľká a ani ja nie som nijak dôležitý.
V Starej zmluve čítame, že Miestodržiteľ Zerubábel sa pokúšal znovu postaviť chrám po rokoch exilu a zanedbania. Bol schopný zorganizovať iba biedny začiatok, ktorý skoro premohol vonkajší odpor a vnútorná kríza. Bol sklamaný a mal pocit, že zlyhal. Skrze proroka Zachariáša mu však zaznelo všetko-meniace slovo: „Nepohŕdaj týmto malým začiatkom, pretože Pán sa raduje, že práca začala.“ (Zachariáš 4:10)
Chlapec si ide vypočuť slová veľkého učiteľa. Na tomto chlapcovi nie je na prvý pohľad nič zvláštne. Nesie si obyčajný obed, ktorý pozostáva z piatich obyčajných chlebov a dvoch obyčajných rybičiek, ktoré mu zabalila jeho obyčajná mama. Nikto v zástupe nevyzerá bezvýznamnejšie než on. A predsa, keď učeníci hľadajú jedlo, ktoré by mohli rozdeliť, jeho mysľou prebehne myšlienka. Mohlo by sa rozdeliť s tým, čo má. Mohol by dať to, čo má. Jeho malý dar znásobia ruky Spasiteľa viac, ako si dokážete predstaviť. Tento príbeh oslavujeme už dvetisíc rokov.
Vdova prechádzala okolo pokladničky v chráme. Vhodí do nej dve malé mince, všetko, čo má. Vie, že to bude najmenší z darov v tejto pokladničke, z ľudského hľadiska tá suma nič nezmení a z jej pohľadu je to takmer bláznivý risk. Nemohla vedieť, že ju sleduje jeden muž, ktorý povie, že dala viac než ktokoľvek iný. Nemohla vedieť, že jej príbeh raz inšpiruje milióny ľudí k tomu, aby počas nasledujúcich storočí dali miliardy dolárov a to nielen z nadbytku.
Neopovrhuj dňom malých začiatkov. Nevieme totiž, čo je malé v Božích očiach. Duchovná veľkosť sa nemeria rovnakým metrom ako fyzická. Ako zmeriame lásku? A predsa je láska skutočná, viac skutočná ako čokoľvek iné. Keď Ježiš povedal, že tá vdova dala viac, nebola to iba pekná fráza, bolo to duchovne presné zhodnotenie. My to ale nemáme ako zmerať.
Žiaden projekt nie je taký veľký, že by nepotreboval Boha. Žiaden projekt nie je taký malý, že by Boha nezaujímal.

Autor: John Ortberg
Kniha: Toľko rôznych ciest

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?